Graduate Program Directors and Faculty

Graduate Program Program Director Program Assistant Program Advisors
Accounting Joel Tuoriniemi Dan Eshleman

See Advisors

Advanced Electric Power Engineering Leonard Bohmann Joan Becker

See Advisors

Applied Cognitive Science and Human Factors Kelly Steelman Gina Goudge

See Advisors

Applied Ecology Andrew Storer Stacy Cotey

See Advisors

Applied Natural Resource Economics Gary Campbell   

See Advisors

Applied Physics—MS, PhD Yoke Khin Yap Claire Wiitanen

See Advisors

Applied Science Education Shari Stockero  

See Advisors

Atmospheric Sciences Raymond Shaw Lucille Zelazny

See Advisors

Biochemistry and Molecular Biology Ashutosh Tiwari Kimberly McMullan

See Advisors

Biological Sciences Rupali Datta Tori Connors

See Advisors

Biomedical Engineering Feng Zhao Stacey Sedar

See Advisors

Chemical Engineering Julia King Taana Kalliainen

See Advisors

Chemistry Tarun Dam Kimberly McMullen

See Advisors

Civil Engineering—MS, PhD Veronica Webster Angela Keranen

See Advisors

Computer Engineering Michael Roggemann Joan Becker

See Advisors

Computational Science and Engineering Warren Perger Joan Becker

See Advisors

Computer Science—MS, PhD Jean Mayo Cheryl Simpkins

See Advisors

Cybersecurity—MS Jean Mayo Cheryl Simpkins

See Advisors

Data Science Timothy Havens Jill Fisher

See Advisors

Electrical Engineering Michael Roggemann Joan Becker

See Advisors

Engineering Mechanics Craig Friedrich Julie Foster

See Advisors

Environmental Engineering Jennifer Becker Angela Keranen

See Advisors

Master of Engineering Leonard Bohmann Faye Dompier

See Advisors

Environmental Engineering Science Veronica Webster Angela Keranen

See Advisors

Environmental and Energy Policy—MS Chelsea Schelly Amy Spahn

See Advisors

Environmental and Energy Policy—PhD Chelsea Schelly Amy Spahn

See Advisors

Forest Ecology Management—MS, PhD Andrew Storer Stacy Cotey

See Advisors

Forest Molecular Genetics and Biotechnology—MS, PhD Andrew Storer Stacy Cotey

See Advisors

Forest Science Andrew Storer Stacy Cotey

See Advisors

Forestry—MS Tara Bal Stacy Cotey

See Advisors

Geographic Information Science—MGIS

Micheal Hyslop

Stacy Cotey

See Advisors

Geological Engineering Aleksey Smirnov Brittany Buschell

See Advisors

Geology Aleksey Smirnov Brittany Buschell

See Advisors

Geophysics Aleksey Smirnov Brittany Buschell

See Advisors

Hybrid Electric Drive Vehicle Engineering Jeffrey Naber Marlene Lappeus

See Advisors

Industrial Archaeology Chelsea Schelly Amy Spahn

See Advisors

Industrial Heritage and Archaeology Chelsea Schelly Amy Spahn

See Advisors

Integrated Geospatial Technology Eugene Levin, CP Peggy Gorton

See Advisors

Kinesiology Steven Elmer Terry Anderson

See Advisors

Master of Business Administration Thomas Merz Rebecca Middlebrook

See Advisors

Materials Science and Engineering Stephen Hackney Valentina O'Kane

See Advisors

Mathematical Sciences Qiuying Sha Margaret Perander

See Advisors

Mechanical Engineering Craig Friedrich Julie Foster

See Advisors

Mechanical Engineering–Engineering Mechanics Craig Friedrich Julie Foster

See Advisors

Medical Informatics Guy Hembroff Peggy Gorton

See Advisors

Mining Engineering Aleksey Smirnov Brittany Buschell

See Advisors

Nanotechnology John Jaszczak  

See Advisors

Physics Jacek Borysow Claire Wiitanen

See Advisors

Graduate Certificate in Post-Secondary STEM Education Shari Stockero  

See Advisors

Rhetoric Theory Culture—MS, PhD Scott Marratto Alex Renshaw

See Advisors

Sustainability David Shonnard Robert Handler

See Advisors

Sustainable Water Resources Systems Noel Urban Carol Asiala

See Advisors